KĄ VALGYTI: 3. SKYSČIAI

 • Posted on rugpjūčio 26, 2010 at 11:33 pm

Gerkite, kada norite ir kiek norite. Troškulys yra natūralus žmogaus, kaip ir visų kitų žinduolių, skysčių poreikio rodiklis. Pienui, kurio maitinant vieną kūdikį krūtyse per parą susidaro vidutiniškai apie 750 mililitrų, o žindant dvynukus ar trynukus atitinkamai daugiau, pagaminti reikalingas ir vanduo. Suprantama, kad žindanti motina gerti nori daugiau ir todėl jai geriausia vadovautis troškulio jutimu, o ne nusistatyti kažkokį tikslų kasdien suvartojamų skysčių kiekį.

Jeigu motinos šlapimas yra šviesiai gelsvas ir skaidrus, tai reiškia, kad vandens savo organizmo poreikiams ir pieno gamybai ji gauna pakankamai. Koncentruotas (tamsesnis ir stipraus kvapo) šlapimas ir užkietėję viduriai yra skysčių trūkumo požymiai, ir tai rodo, jog gerti reikia daugiau. Pajutus troškulį, neverta atidėlioti. Pravartu turėti ką nors geriamo po ranka ten, kur esate įpratusi žindyti kūdikį. Tinka vanduo, vaisių ir daržovių sultys, pienas, sriubos… Beje, švieži sultingi vaisiai ir daržovės taip pat turi daug vandens.

Dėl galimo žalingo poveikio sau ir kūdikiui žindančiai motinai geriau nevartoti gėrimų, savo sudėtyje turinčių cheminių medžiagų, tokių kaip saldikliai, angliarūgštė, stimuliatoriai ir dažai. Taip pat atsargiai ir saikingai reikėtų gerti įvairių vaistažolių mišinių arbatas, nes jose yra biologiškai aktyvių medžiagų, kurios gali būti kenksmingos žindančiai motinai arba kūdikiui.

Nors maitinančios motinos skysčių poreikis yra didesnis, tačiau juos vartojant nereikia persistengti. Prisiversti gerti per daug skysčių gali būti ne tik nemalonu, bet ir beprasmiška, nes tai nepadeda padidinti pieno kiekio. Literatūroje aprašyti tyrimai, kurių metu motinos turėjo išgerti skysčių gerokai daugiau, negu pačios norėjo. Tačiau jų krūtyse pasigaminančio pieno nepadaugėjo. Dar daugiau, motinos, vartojančios per daug skysčių, neretai pagamina mažiau pieno, o jų žindomi kūdikiai auga lėčiau. Kodėl taip gali būti?

Pertekliniais skysčiais praskiedus motinos kraują, toks, santykinai skystesnis, jis teka ir per pieno liaukas, atnešdamas į jas santykinai mažiau maisto medžiagų, taigi ir gliukozės, pagaminti laktozei, kuri traukdama prie savęs vandenį, o ne pats vanduo, nulemia pieno kiekį. Be to, vandeniu labiau praskiestame kraujyje santykinai labiau praskiedžiamas ir prolaktinas – hormonas, kuris pieno liaukoms atneša kūdikio „užsakymą“ gaminti pieną ( Fiziologija ). Taigi, motinai skysčių vartojant per daug, savotiškai trukdoma pienui gamintis.

O jeigu skysčių motinos dietoje laikinai trūksta, įsijungia vandenį organizme sulaikantys mechanizmai ir sumažėja per inkstus išskiriamo šlapimo, bet ne krūtyse pagaminamo pieno. Motina ir kūdikis yra nedaloma visuma, kurioje pagal gamtos „programą“ naujai, silpnesnei, gyvybei išsaugoti teikiama pirmenybė. Todėl, nepriklausomai nuo to, ar motina bus išgėrusi tuo metu reikalingą vandens/skysčių kiekį, pieno jos krūtys pagamins tiek, kiek „užsisakys“ žįsdamas kūdikis.

Kazimieras Vitkauskas, 2010

Be Sociable, Share!

  3 Comments on KĄ VALGYTI: 3. SKYSČIAI

  1. brazde parašė:

   man yra žemas kraujo spaudimas, aš išgeriu viena puodelį juodos kavos, dažniausiai pietų laike, ar labai kenkia kūdikiui?

  2. Kazimieras Vitkauskas parašė:

   Nieko baisaus, tačiau kavą geriau išgerkite netrukus po žindymo, kad iki kito kūdikio maitinimo liktų daugiau laiko kofeinui išsisklaidyti ir Jūsų kraujo ir pieno

  3. Ringaile parašė:

   Kiek kartų per parą turėtų šlapintis 9,5 mėn kūdikis? Žinau, kad mažyliai turi bent 6, o kaip su vyresniais? Atšilus orams namuose dieną 26, naktį 24 laipsniai šilumos, nors langai atidaryti visą parą. O mano mažylė stipriai sumažino šlapinimosi kiekius. 6 kartai per parą susidaro, tačiau šlapimas jau įgavęs kvapą ir, pavyzdžiui, šįryt po nakties sauskelnės buvo sausos, o į puoduką padarė nemažai, bet labai koncentruoto, net į rudumą šlapimo. Naktį kėlėsi žįsti 4 kartus ir valgė ilgai, bei girdėjosi, kad gurgia pienuką. Dienos metu irgi žįsti siūlau kas 1,5-2 val., nes dabar kai gali daugiau judėti, dažnai pati nebeprisimena pavalgyt. O ir paraginta žįsti kartais po poros minučių jau sukasi bėgti savo reikalais. Papildomų košių labai nevalgo, tad išeina tik vienas rimtesnis maitinimas daržovienės su mėsa, po kurio duodu užsigerti vandens, o maždaug po pusvalandžio vėl siūlau žįsti. Jei būnam lauke ir nemiega dažnai siūlau atsigerti vandens. Vaiką rengiu kuo ploniau, rankytės ir kojytės dienos metu namie plikos, o nakčiai rengiu ploną medvilnės pižamą su pėdutėmis ir ilgomis rankovėmis, kad neperpūstų atviras langas ir nereikėtų papildomai apkloti. Jei daugiau juda ar žindo būna iškaitęs suprakaitavęs sprandas, bet retai išprakaituoja daugiau. Pati geriu vandens pagal poreikį, susidaro apie 3 litrus per parą. Vaikas atrodo patenkinta gyvenimu, svoris nuo pat gimimo auga pagal 25 procentilę, viduriai neužkietėję. Gal be reikalo susirūpinau? Gal anksčiau ji per daug šlapindavosi?

  Parašykite komentarą