NAUDA MOTINAI: 1. STABDO KRAUJAVIMĄ PO GIMDYMO

 • Posted on balandžio 18, 2010 at 7:48 am

Žindymo nauda motina, kaip ir jos kūdikis, džiaugsis visą gyvenimą, o prasideda ji tuojau pat po gimdymo. Naujagimis, priglusdamas prie motinos krūties ir burna dirgindamas spenelio nervinius receptorius, praneša, kad jam reikia pieno. Reaguodama į šį užsakymą, posmegeninė endokrininė liauka hipofizis išskiria hormonus, kurie, nukeliavę su krauju į krūtis, stimuliuos jose pieno gamybą ir tekėjimą. Hormonas prolaktinas (lactum lotyniškai reiškia pienas) skatins pieno gaminimą, o hormonas oksitocinas vers pieną tekėti. Oksitocinas stimuliuoja raumenų skaidulėlių, supančių pieną gaminančias liaukutes (alveoles), susitraukimą, ir taip pienas pastumiamas latakėliais link spenelio. Iš tos pačios rūšies ląstelių sudaryti ir gimdos raumenys, o gimdymo metu ir tuojau po to jie yra ypač jautrūs oksitocinui. Po vaiko gimdymo gimda būna pavargusi, tačiau ilsėtis jai dar nevalia, nes privalo išstumti placentą. Štai tada žindymo sukeltos oksitocino bangos ir ateina gimdai į pagalbą: jos raumenys susitraukia stipriau – juk svarbu, kad visa placenta išeitų, nes jos liekanos gali būti užsitęsusio kraujavimo ir net gimdos auglių priežastimi. Ten, kur būta placentos, gimdoje lieka kraujuojanti žaizda. Oksitocino paskatinti stipriau susitraukti, raumenys užspaudžia trūkusias gyslutes, ir kraujavimo beveik nebūna arba jis baigiasi daug greičiau negu naujagimio nežindant.

Dėl to paties, raumenų susitraukimą skatinančio, veikimo, žindymas padeda gimdai greičiau grįžti į pradinį dydį ir padėtį, taigi mažesnė būna gimdos nuslinkimo ir iškritimo rizika.

Be Sociable, Share!

  2 Comments on NAUDA MOTINAI: 1. STABDO KRAUJAVIMĄ PO GIMDYMO

  1. Vita parašė:

   Sveiki, žindau savo mergytę kada nori ir kiek nori 3 mėn., nustojau kraujuot po gimdymo tik prieš dvi savaites. Taigi tai tęsėsi 2 mėn. 2 sav. 🙁 Iš kitų mamyčių atsiliepimų žinau,kad būna atvejų, kai kraujavimas liaujasi ir po 2 sav. Kodėl man taip ilgai tęsėsi šis nemalonus periodas. Be to kitos, nemaitinančios ir mėnesinėmis jau spėjo per tą laiką susirgt, o aš tuo tarpu vis dar „valiausi“.

  2. Inga parašė:

   Vita,
   toks dalykas as manau yra labai individualus… menesinemis dar ilgai nesirgsi,kol maitinsi pati 🙂

   As irgi ilgai valiausi. Vienom greiciau tai baigiasi,kitom veliau.

  Parašykite komentarą