MOTINOS PIENAS PRIEŠ ALERGIJĄ

 • Posted on balandžio 12, 2010 at 12:00 am

Alergija yra liguistas organizmo jautrumas tam tikroms medžiagoms – alergenams, kurios pakartotinai patekusios į įjautrintą organizmą sukelia alergines reakcijas. Tuomet gali atsirasti odos išbėrimų, dusulys dėl bronchų spazmų, prasidėti viduriavimas ar net kristi kraujospūdis, sukeldamas pavojų gyvybei.

Alergenai yra organizmui neįprastos, svetimos medžiagos, pavyzdžiui, karvės pieno baltymai žmogaus naujagimiui. Naujagimis auga labai sparčiai. Gamta padarė taip, kad iš naujagimio žarnyno į kraują galėtų patekti kuo daugiau kūno „statybai“ ir energijai reikalingų maisto medžiagų. Taigi iš motinos pieno į naujagimio kraują be vargo pereina ir didelės, sudėtingos baltymų molekulės. Jos ten yra savos ir jokios grėsmės nekelia. Gamta pasikliovė protinguoju žmogumi (Homo sapiens) – jai ir galvon nešovė, jog tarp aukščiausio išsivystymo būtybių atsiras tokių neišmanėlių, kurie ims savo kūdikius maitinti jiems biologiškai svetimu maistu – gyvulių pienu (mišinėliai ant parduotuvių lentynų – iš to paties).

Tačiau vaikui kada nors vien motinos pieno jau išties nebepakaks ir jis pradės gauti kitokio maisto, taigi ir svetimų baltymų. Gamta jį pradeda tam ruošti iš anksto: pasitelkdama pagalbon paties vaiko mamą, ji kuria kūdikio žarnyne „barjerą“. Motinos piene esantis „epiderminis augimo faktorius“ skatina kūdikio žarnų gleivinės subrendimą, o sekrecinio imunoglobulino A (sIgA) molekulės nukloja tą gleivinę tarsi pasieniečiai, tikrinantys, ką galima ir ko negalima praleisti iš žarnyno į kraują. Didžiausia sIgA koncentracija yra motinos priešpienyje, kurį naujagimis gauna pirmosiomis gyvenimo dienomis. Paskui ji palaipsniui mažėja iki 12 savaičių amžiaus ir vėliau išlieka pastovi.

Pirmaisiais 4–6 gyvenimo mėnesiais kūdikio žarnynas dar yra nesubrendęs ir išlieka santykinai labai pralaidus, o kūdikis pats dar beveik negamina sIgA, jo koncentracija didėja labai pamažu ir tik 2 metų amžiuje pasiekia suaugusiųjų lygį. Pirmosios gyvenimo dienos, kol dar naujagimis negavęs pasyvios apsaugos su priešpieniu, yra kritiškiausias laikotarpis sensibilizacijai karvės pieno baltymu (ar kitais maisto baltymais) įvykti. Maitinimas motinos pienu, ir niekuo daugiau nuo pat gimimo, yra pati veiksmingiausia vaikų maisto alergijos profilaktika.

Bet ir ne kiekvienas kūdikis, netgi gavęs karvės pieno ar jo mišinių naujagimystėje, būtinai tampa alergiškas. Tai priklauso ir nuo vaiko įgimtų savybių, paveldimo polinkio į alergiją, kurį galima įtarti, jeigu vaiko šeimos nariai, ypač tėvai, yra alergiški. Tyrinėtojai nustatė, kad vaikai, kurių abu tėvai buvo alergiški, turėjo 47 procentų alergijos išsivystymo riziką, jeigu tik vienas iš tėvų alergiškas, tai kūdikiui alergijos tikimybė buvo 29 procentai, ir tiktai 13 procentų – jeigu nė vienas iš tėvų nebuvo alergiškas.

Karvės pienas yra dažniausia, tačiau ne vienintelė alergijos maistui priežastis. Alergizuoti gali kiaušiniai, medus, riešutai ir daugelis kitų produktų, bet tai pasitaiko daug rečiau. Pirmiausia todėl, kad jie ir valgyti pradedami ne naujagimystėje, o gerokai vėliau, kai vaiko organizmas nebe taip lengvai pažeidžiamas.

Kūdikiui, gavusiam karvės pieno ar jo mišinio gimdymo skyriuje, gali nebūti jokių matomų alergijos požymių iki kito kontakto su alergenu, net kelis mėnesius. Motinos piene esantys nors ir labai maži tų baltymų kiekiai, pavyzdžiui, karvės pieno β laktoglobulinas, gali vėliau išprovokuoti alergijos pasireiškimus kūdikiui, kuris buvo įjautrintas nėštumo laikotarpiu ar naujagimystėje. Tuomet nesunku skubotai apkaltinti motinos pieną žindomo kūdikio alergizavimu, nors tikrasis kaltininkas yra karvės pieno mišinys, gautas naujagimystėje, galbūt tik 1–2 kartus. Labai retai sensibilizacija alergenu galima ir per motinos pieną, pavyzdžiui, jeigu ji pati geria labai daug karvės pieno. Kai specifinis alergizuojantis maistas būdavo pašalinamas iš motinos dietos, gerokai sumažėdavo atopinių simptomų (egzemos) tokiems aukštos rizikos žindomiems kūdikiams. Bealergenė motinos dieta žindymo laikotarpiu gali atidėti alergijos pradžią (polinkį į ją turintiems kūdikiams) vėlesniam laikui, be to, ir liga gali būti švelnesnė. Jeigu motina nebevartoja pieno produktų, ji turi gauti pakankamai kalcio su kitokiu maistu arba kalcio papildus.

Kazimieras Vitkauskas, 2010.

Be Sociable, Share!

  5 Comments on MOTINOS PIENAS PRIEŠ ALERGIJĄ

  1. lineta parašė:

   Sveiki pas mus ir beda,po gimdymo suvalgiau varskes surio ir vaika isbere,dabar jam yra 4 savaites ir labai beria ji nuo mano suvalgytu pieno produktu,nors ju neneaudoju beveik,pvz suvalgiau karvutes saldainius ir vaika pabere,taip pat manau jog nuo banano isbere,dazniausiai sakoma jog vaikas isauga ta alergija,labai sunku su mityba kai beveik nera ka valgyti…
   Nuo kiek laiko galima daryti tyrimus kam alergiskas vaikas?Aciu uz atsakyma:)

  2. Oksana parašė:

   Neišsigąskite jums gali būti naujagimio spuogeliai, kurie atsiranda apie 3 savaitę po gimimo, gali išsilaikyti apie mėnesi nors kai kur rašo, kad išnyksta po
   7-10 dienų. Nieko daryti nereikia ir valgyti galima viską.

  3. Ugnė parašė:

   Sveiki.vaikuciui jau 3menesiai.nuo pat pradziu ji bere.bet tik veiduka.o dabar atsirado ir ant kakliuko,pilvuko.tokios siurkcios demeles.maitnu tik savo pienu.gimdykloje gavo kazkokios gliukozes ar ko.nes ji iskart paeme.tai negavo misinuko.as valgau viska.na nebevalgau pieno produktu,saldumynu labai riboju.kartais jam bevalgant tos demes raudonuoja.po to maziau raudonos pasidaro.sirgau geriau sinupreto tabletes.gal nuo ju paumejo?nesuprantu kaip gali berti mamos piena gerinti vaikuti?
   Aciu uz atsakyma

  4. jelena parašė:

   Oi, mus irgi 4 savaičių kaip reikiant išbėrė raudonais spuogiukais, kurie vėliau virsta į sausus šašiukus, gydytojas sakė, kad čia atopinis dermatitas (egzema). Įdomu, kaip patariama elgtis su maitinim tokiu atveju. Kaip teisingai riboti maistą, kada pasišalina alergenai, kai ūmi forma, gal reikia kuriam laikui iš vis nutraukti maitinimą?

  5. Vilija parašė:

   Nėštumo pradžioje labai daug svarsčiau, ar maitinti pačiai, ar rinktis mišinukus. Kai pasidomėjau apie kūdikių alergijas ir jų priežastis, o tuo pačiu, kad ir pati esu daug kam alergiška, vis gi nugalėjo žindymas. Manau, kad motinos pienas yra geriausias variantas, net susimąstau, kaip galėjau dvejoti 🙂 Tfu tfu tfu, manasis kol kas išvengė alergijų

  Parašykite komentarą