Diskusijos

Čia galite diskutuoti ir klausti su žindymu susijusiomis temomis. Visi atsakymai dalyvauja Žindymo Patarėjų KONKURSE
Prisijungęs naudotojas: Svečias Prisijungti Nariai
Please consider registering


Pamiršote slaptažodį??

Ieškoti forumuose:


 






Wildcard naudojimas:
*    atitinka ivairaus ilgio raidžių kombinaciją
%    atitinkantys tiksliai vieną raidę

NaudotojasĮrašas

8:48 pm
balandžio 12, 2010


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Alergija yra liguistas organizmo jautrumas tam tikroms medžiagoms – alergenams, kurios pakartotinai patekusios į įjautrintą organizmą sukelia alergines reakcijas. Tuomet gali atsirasti odos išbėrimų, dusulys dėl bronchų spazmų, prasidėti viduriavimas ar net kristi kraujospūdis, sukeldamas pavojų gyvybei.

Alergenai yra organizmui neįprastos, svetimos medžiagos, pavyzdžiui, karvės pieno baltymai žmogaus naujagimiui. Naujagimis auga labai sparčiai. Gamta padarė taip, kad iš naujagimio žarnyno į kraują galėtų patekti kuo daugiau kūno „statybai“ ir energijai reikalingų maisto medžiagų. Taigi iš motinos pieno į naujagimio kraują be vargo pereina ir didelės, sudėtingos baltymų molekulės. Jos ten yra savos ir jokios grėsmės nekelia. Gamta pasikliovė protinguoju žmogumi (Homo sapiens) – jai ir galvon nešovė, jog tarp aukščiausio išsivystymo būtybių atsiras tokių neišmanėlių, kurie ims savo kūdikius maitinti jiems biologiškai svetimu maistu – gyvulių pienu (mišinėliai ant parduotuvių lentynų – iš to paties).

Tačiau vaikui kada nors vien motinos pieno jau išties nebepakaks ir jis pradės gauti kitokio maisto, taigi ir svetimų baltymų. Gamta jį pradeda tam ruošti iš anksto: pasitelkdama pagalbon paties vaiko mamą, ji kuria kūdikio žarnyne „barjerą“. Motinos piene esantis „epiderminis augimo faktorius“ skatina kūdikio žarnų gleivinės subrendimą, o sekrecinio imunoglobulino A (sIgA) molekulės nukloja tą gleivinę tarsi pasieniečiai, tikrinantys, ką galima ir ko negalima praleisti iš žarnyno į kraują. Didžiausia sIgA koncentracija yra motinos priešpienyje, kurį naujagimis gauna pirmosiomis gyvenimo dienomis. Paskui ji palaipsniui mažėja iki 12 savaičių amžiaus ir vėliau išlieka pastovi.

Pirmaisiais 4–6 gyvenimo mėnesiais kūdikio žarnynas dar yra nesubrendęs ir išlieka santykinai labai pralaidus, o kūdikis pats dar beveik negamina sIgA, jo koncentracija didėja labai pamažu ir tik 2 metų amžiuje pasiekia suaugusiųjų lygį. Pirmosios gyvenimo dienos, kol dar naujagimis negavęs pasyvios apsaugos su priešpieniu, yra kritiškiausias laikotarpis sensibilizacijai karvės pieno baltymu (ar kitais maisto baltymais) įvykti. Maitinimas motinos pienu, ir niekuo daugiau nuo pat gimimo, yra pati veiksmingiausia vaikų maisto alergijos profilaktika.

Bet ir ne kiekvienas kūdikis, netgi gavęs karvės pieno ar jo mišinių naujagimystėje, būtinai tampa alergiškas. Tai priklauso ir nuo vaiko įgimtų savybių, paveldimo polinkio į alergiją, kurį galima įtarti, jeigu vaiko šeimos nariai, ypač tėvai, yra alergiški. Tyrinėtojai nustatė, kad vaikai, kurių abu tėvai buvo alergiški, turėjo 47 procentų alergijos išsivystymo riziką, jeigu tik vienas iš tėvų alergiškas, tai kūdikiui alergijos tikimybė buvo 29 procentai, ir tiktai 13 procentų – jeigu nė vienas iš tėvų nebuvo alergiškas.

Karvės pienas yra dažniausia, tačiau ne vienintelė alergijos maistui priežastis. Alergizuoti gali kiaušiniai, medus, riešutai ir daugelis kitų produktų, bet tai pasitaiko daug rečiau. Pirmiausia todėl, kad jie ir valgyti pradedami ne naujagimystėje, o gerokai vėliau, kai vaiko organizmas nebe taip lengvai pažeidžiamas.

Kūdikiui, gavusiam karvės pieno ar jo mišinio gimdymo skyriuje, gali nebūti jokių matomų alergijos požymių iki kito kontakto su alergenu, net kelis mėnesius. Motinos piene esantys nors ir labai maži tų baltymų kiekiai, pavyzdžiui, karvės pieno β laktoglobulinas, gali vėliau išprovokuoti alergijos pasireiškimus kūdikiui, kuris buvo įjautrintas nėštumo laikotarpiu ar naujagimystėje. Tuomet nesunku skubotai apkaltinti motinos pieną žindomo kūdikio alergizavimu, nors tikrasis kaltininkas yra karvės pieno mišinys, gautas naujagimystėje, galbūt tik 1–2 kartus. Labai retai sensibilizacija alergenu galima ir per motinos pieną, pavyzdžiui, jeigu ji pati geria labai daug karvės pieno. Kai specifinis alergizuojantis maistas būdavo pašalinamas iš motinos dietos, gerokai sumažėdavo atopinių simptomų (egzemos) tokiems aukštos rizikos žindomiems kūdikiams. Bealergenė motinos dieta žindymo laikotarpiu gali atidėti alergijos pradžią (polinkį į ją turintiems kūdikiams) vėlesniam laikui, be to, ir liga gali būti švelnesnė. Jeigu motina nebevartoja pieno produktų, ji turi gauti pakankamai kalcio su kitokiu maistu arba kalcio papildus.

Kazimieras Vitkauskas, 2010.


Skaityti pradini straipsni

8:33 am
balandžio 13, 2010


renaciute

Narys

įrašai5

Laba diena, tik parašius dingo mano komentaras, todėl atsiprašau, jei jie susidubliuos. Autoriaus norėjau paklausti – ar yra tikimybė, kad vaikutis po gimimo (cezario pjūvio metu) gali būti maitinamas mišinuku be motinos žinios – gimus dukrytei nemačiau jos visą parą, o paklausus, kuo ją maitina, man buvo atsakyta – niekuo – taip gali būti?

Ir dar klausimas dėl alergijos – ar kuo nors pagrįsta kai kurių mamų nuomonė, kad alergiją galima "prisijaukinti" – t.y. pripratinti vaiką prie alergizuojančio produkto žindančiai mamai vartojant jo nedidelius kiekius ir stebint vaiko būklę? 

Mano dukrytė alergiška karvės pieno baltymui, pati ilgą laiką vengiau šių produktų, nes žindžiau, bet po truputį ėmiau vėl naudoti – sviestą, sūrį, balintą kavą, kartais ledus – stebėdama jos būklę, niekada nemačiau jokios reakcijos – paraudimo, bėrimo, viduriavimo – ar tai reiškia, kad galiu vartoti ir toliau,ar aš vis tiek įaudrinu jos organizmą ir vartodama šiuos produktus bloginu jos sveikatą, tik kol kas nematau simptomų?

 

 

6:01 pm
balandžio 13, 2010


Rasa

Narys

įrašai7

Esu dekinga ir gerbiu Klaipedos gimdymo namu naujagimiu skyriaus akuseres,bet paskaicius sias si straipsni,noretusi,jog jos irgi ji perskaitytu.Nes nenusakomas ju noras yra prikimsti naujanaujagimio pilvuka "Similaco".Kiek esu apsiskaicius,antra diena kudikeliui dar ne daug reikia maisto,uztenka mamos priespienio.O jos brukte bruka vaikams misinukus.Vos ne verkdama prasiau,kad neduotu ju mano mazyliams,kad noriu pati maitinti,nes nebuvau nei po cezario nei kazkokiu kitokiu dideliu bedu turejau.O man buvo pasakyta,jog pirmom dienom moteris neturi pieno,to ka turi,kudikiui neuztenka,tad butinai reikia primaitinti.Vos pusei paros praejus po gimdymo-is kur imt jegu su jom gincytis?ir pyktis nesinori,juk jos medikes,zino,ka daro.Pasirodo,nevisada…

10:20 pm
balandžio 13, 2010


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Miela Renačiuke,

keletą kartų mano budėjimo ligoninėje metu taip yra buvę – mamą po Cezario operacijos nuvežė į reanimacijos skyrių, o naujagimį – į gimdymo skyriaus naujagimių palatą. Kai mama atsibudo po narkozės  , o tai reiškia, jog narkotinių medžiagų laikinas veikimas baigėsi (jeigu būtų operuota su spinaline/stuburine nejautra – ir tiek laukti nereikia), aš paprašiau seselės nuneštų naujagimį pas mamą, kad ji galėtų jį pažindyti, ir kad taip darytų visada, kai matys jog naujagimis vėl išalko; ir kartotų taip visą laiką, kol mama bus laikoma atskirai nuo vaiko. Aišku, pirmąją parą po pilvo operacijos mama dar negali verstis ant šono, sėstis. Bet glaustis prie motinos krūties ir žįsti kūdikis gali ir jai gulint ant nugaros. Tam slaugytojos ir yra reikalingos, kad naujagimiui ir mamai padėtų. Pats tame dalyvavau, mačiau, taigi žinau – tikrai įmanoma. Patariu drąsiai prašyti/reikalauti. Aš galvoju, jog tai vienas iš žmoniškų variantų. Dar žmoniškiau būtų naujagimį nuo mamos išvis neatskirti į skirtingas patalpas, o jo lovelę pastatyti šalia mamos, ypač jeigu jie abu neserga užkrečiamomis ligomis ir nėra pūlingos ar kitokios infekcijos židiniai.  

Visą parą visiškai neatnešti naujagimio pas motiną, netgi neparodyti, mano supratimu, būtų nežmoniška. Nebent naujagimis ypatingai neišnešiotas ar dėl labai sunkios ligos turi būti nuolat laikomas inkubatoriuje. Bet ir tokiu atveju galima iš motinos krūtų pieno išmelžti pientraukiu ir nunešti jo kūdikiui pamaitinti. Vėlgi galėtų būti išimčių, pvz., jeigu mamos sveikatos būklė kritiškai sunki, jai leidžia medikamentus, galinčius pakenkti naujagimiui per pieną. Visiškai niekuo nemaitinti naujagimį visą parą – irgi nežmoniška!

Dėl alergijos “prijaukinimo”: kol kas neturiu oficialios tokį teiginį patvirtinančios informacijos. Tačiau gali būti ir taip: jeigu alergenas išprovokuoja alerginę reakciją tik patekęs į kraują, tai kūdikiui augant, alergenui tai padaryti darosi sunkiau. Su amžiumi stiprėja šiame straipsnyje minimas žarnyno barjeras, gausėja paties kūdikio pasigaminamų sIgA molekulių, vis labiau subręsta virškinimo fermentų pajėgumai suskaldyti pavojingas molekules į smulkesnes, nebegalinčias alergizuoti … Taigi tam tikro nedidelio alergizuojančio maisto kiekio gali ir nebepakakti alerginei reakcijai vaiko organizme sukelti, arba ji būna vis silpnesnė.

Dėl kūdikio alergijos karvės pieno baltymui galioja tas pats  Be to, labiausiai alergizuoja natyvinis/neperdirbtas KP, o Jūsų išvardintuose produktuose tokio pieno molekulių santykinai jau yra mažiau … Jeigu Jūsų dukrytei dabar nėra alergijos simptomų, reiškia, jog žindydama tokių ir tiek tų produktų galite vartoti be rizikos ir toliau. Skanaus Smile

10:24 pm
balandžio 13, 2010


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Miela Rasa,

Jūs buvote visiškai teisi, prašydama leisti žindyti Jūsų dvynukus iškart po gimdymo ir dažnai. Taip pat gerai darėte, reikalaudama, kad slaugytojos negirdytų jų mišiniais ir kitokiais skysčiais. Kitą kartą pasiginčykite ir pakovokite. Nusivežkite knygą “Nepakeičiamas kaip motinos meilė” ir duokite joms paskaityti tą vietą Wink

7:42 pm
balandžio 25, 2010


Rasa

Narys

įrašai7

Gerbiamas gydytojau,pralinksminote mane sakydamas 'sekanti karta'Smile.Man 40m,turiu 19ir14m sunus ir10men dvynukus.Tad sekancio karto greiciausia nebebusSmile.Nors sakoma,kad 'niekada nesakyk niekada'-na,tebus kaip dievas duos.O knyga jau keliauja pas mane,laukiu su nekantrumu.Manau,kad ja perskaciusios busimos mamos tures tvirta nuomone zindymo klausimais ir joms geriau seksis itikint akuseres,kad mamos pienas nepakeiciamasSmile.

Atsakyti į įrašą


Atsakyti į įrašą:
MOTINOS PIENAS PRIEŠ ALERGIJĄ

Svečio vardas (būtinas):

Svečio el. pašto adresas (būtinas):

PASTABA: Nauji įrašai turės sulaukti administratoriaus patvirtinimo

Šypsenos
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Cituoti ir atsakyti

Guest URL (required)

Suskaičiuokite!
Įrašykite
7 + 9
sumą:   




Apie Kūdikių žindymas: teorija, praktika ir patarimai forumą

Forumo Laiko Juosta: Europe/Vilnius

Daugiausiai narių prisijungusių: 1162

Šiuo metu prisijungę:
19 Svečiai

Dabartiniai leidimų nustatymai: Topic:
1 Svečias

Forumo statistika:

Grupės:1
Forumai:5
Temos:1235
Įrašai:6901

Narystė:

Narių: 5347
Svečių: 439

1 administratorius

Daugiausiai parašę:

katiara23 – 768
magnolija – 642
Mamulė Mū – 290
Dudi – 108
Prada – 83
Lactivist – 77
kristinacl1 – 71
Brigita – 65
Raimonda28 – 61
k.juste – 59
Megaira – 54
simona_g – 52
Justė – 48
Mamute – 46
lina123 – 44

Administratoriai:Kazimieras Vitkauskas (922 Įrašai)


Be Sociable, Share!
    

    Mūsų draugai: